close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 27 września 2018

  W ostatnim tygodniu września br. Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz towarzyszył Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w nowojorskiej siedzibie ONZ z okazji debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ.

   

  We wtorek 25 września br. Prezydent RP wziął udział w rozpoczęciu debaty generalnej 73. sesji ZO NZ. Podczas obrad wybrzmiało mocne przemówienie przywódcy USA Donalda Trumpa, który kilkakrotnie wspomniał w nim o Polsce i Polakach. W tym samym dniu prezydent Duda uczestniczył również w spotkaniu wysokiego szczebla ws. przyjęcia deklaracji „Action for Peacekeeping”, któremu przewodniczył Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres. Tego samego dnia Minister Czaputowicz spotkał się z Prezydentem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem – panowie podpisali Memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie pomocy humanitarnej. Porozumienie jest wynikiem ustaleń podjętych podczas wizyty Prezydenta Maurera w Polsce w kwietniu br.

   

  Środę w ONZ prezydent Duda rozpoczął od udziału w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ nt. nieproliferacji broni masowego rażenia pod przewodnictwem prezydenta USA Donalda Trumpa, a w sesji popołudniowej wygłosił narodowe wystąpienie w czasie debaty generalnej 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego. Tematem przewodnim wystąpienia Prezydenta RP była wizja pozytywnego multilateralizmu związanego z budowaniem realnej wspólnoty międzynarodowej, opartej na suwerennej równości państw.

   

  W czwartek minister Czaputowicz wziął udział w kolejnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconym Korei Północnej. W swoim wystąpieniu minister podkreślił wieloletnie zaangażowanie Polski w proces stabilizacji sytuacji na Półwyspie Koreańskim oraz gotowość dalszego aktywnego zaangażowania na rzecz normalizacji sytuacji na Półwyspie, również w ramach niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Minister Czaputowicz spotkał się też z Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ ds. operacji pokojowych, Jean-Pierrem Lacroix, z którym omówił możliwości zaangażowania Polski w system operacji pokojowych Organizacji.

   

  Na marginesie obrad w siedzibie ONZ prezydent Duda spotkał się z królem Jordanii Abdullahem II, prezydentem Albanii Ilirem Metą, prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem oraz premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał w Nowym Jorku z ministrami spraw zagranicznych Ukrainy, Republiki Dominikany, Algierii, Maroka oraz Mongolii, a także z przedstawicielami American Jewish Committee.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: